Opakowania do żywności – wymogi i standardy

opakowania do żywności

Bezpieczna żywność dzięki opakowaniom

Postęp w dziedzinie pakowania produktów spożywczych jest widoczny na półkach sklepowych. Opakowania do żywności pomagają w zachowaniu jakości oraz bezpieczeństwa produktów spożywczych. Skutecznie chronią żywność przed czynnikami zewnętrznymi. Tym samym umożliwiają jej transport i przechowywanie. Nie ma tutaj jednak dowolności. Każdy producent opakowań do żywności musi stosować się do wymogów prawnych. Dzięki temu opakowania są bezpieczne i skutecznie spełniają swoje role.

Podstawowe regulacje prawne

W Unii Europejskiej kwestie związane z materiałami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością regulowane są przez Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004. Dokument ten ustanawia ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych. Zaznacza, że nie mogą one przenosić swoich składników do żywności. Chodzi tutaj o ilości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Opakowania próżniowe i pozostałe nie mogą także powodować nieakceptowalnych zmian w składzie i właściwościach organoleptycznych produktów.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 10/2011 szczegółowo opisuje wymagania dotyczące tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zawiera listę dozwolonych substancji. Określa również limity migracji poszczególnych składników do żywności.

Każdy kraj UE posiada też swoje uregulowania. Muszą być one jednak zgodne z prawem unijnym. Warto pamiętać, że kraje spoza UE mogą posiadać mniej (lub bardziej) restrykcyjne prawo w tym zakresie.

Opakowania do żywności spełniające standardy jakości

Jeśli chodzi o opakowania producent jest zobowiązany do wdrożenia systemów zapewnienia jakości HACCP . System ten polega na identyfikacji potencjalnych zagrożeń w procesie produkcji. Następnie na ustanowieniu krytycznych punktów kontrolnych, które minimalizują ryzyko zanieczyszczenia produktu.

Funkcjonują także normy ISO. Ich wdrożenie świadczy o zaangażowaniu firmy w dostarczanie produktów spełniających najwyższe standardy jakości.

Właściwie oznakowane opakowania do żywności

Opakowania typu doypack i pozostałych rodzajów muszą być odpowiednio oznakowane. Wersje przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą posiadać właściwą grafikę bądź oznaczenie słowne. Dobrą praktyką jest też zaznaczanie, że są to opakowania ekologiczne do żywności. Dzięki temu podkreśla się zaangażowanie producentów żywności w dbałość o środowisko.